Правила безпечної поведінки

Інформаційні матеріали щодо вибухонебезпечних предметів

Правила поведінки на воді

     Підвищену небезпеку для людини представляють водойми: ріки, озера, ставки, кар'єри будівельні котловани й траншеї, заповнені водою. Найчастіше нещасні випадки на воді бувають пов'язані з купанням у випадкових, не пристосованих для цього місцях, катаннях на човнах і інших плавзасобах. При купанні необхідно дотримуватися постійної обережності, дисципліни, а також правил поведінки на воді.

Купатися можна в спеціально обладнаних місцях: пляжах, басейнах, купальнях, обов'язково треба пройти медичне обстеження та ознайомитися з правилами внутрішнього розпорядку для купання.

У походах його треба вибирати там, де чиста вода, рівне піщане або гравійне дно, невелика глибина (до 2 м.), немає швидкої течії (до 0,5 м/с).

Не можна :

Стрибати з обривів і випадкових вишок, не перевіривши дно.

Запливати за буї або намагатися перепливати водойми.

Випливати на судноплавний фарватер.

Купатися в нетверезому виді.

Улаштовувати у воді небезпечні ігри.

Довго купатися в холодній воді.

Далеко відпливати від берега на надувних матрацах і колах, якщо ви не вмієте плавати.

Перебуваючи на човнах небезпечно - пересаджуватися, сідати на борти, перевантажувати човен понад установлену норму, качатися біля шлюзів, гребель, днопоглиблювальних снарядів, посередині фарватеру ріки.

Не можна залишати дітей без догляду біля води.

Дозволяти купатися в незнайомих місцях, стрибати з обривів.

Дозволяти далеко запливати.

Починати купатися рекомендується в сонячну, безвітряну погоду, при температурі води 17° - 19° С, повітря 20-25°С. У воді потрібно знаходитися 10-15 хвилин. Перед тим, як зайти до неї, необхідно обтерти своє тіло водою.

При переохолодженні тіла плавця у воді можуть з'явитися судоми, котрі зводять руку, а частіше одну або обидві ноги.

При цих симптомах треба негайно вийти на сушу. Якщо нема такої можливості то необхідно діяти так:

1. Змінити спосіб плавання - плисти на спині;

2. Відчувши стягнення пальців руки треба швидко, з силою стиснути кисть руки в кулак, зробити різкий відкидаючий рух на зовнішню сторону, розтиснути кулак;

3. При судомах литконожних м'язів необхідно двома руками обхватити стопу постраждалої ноги і з силою підтягнути її на себе;

4. При судомах м'язів стегна треба обхопити рукою ногу з зовнішньої сторони нижче голінки у щиколотці та зігнути її в коліні, з силою підтягнути її до спини;

5. Вколоти себе будь яким гострим підручним предметом (булавкою, голкою).

6. Втомившись плавець повинен пам'ятати: кращий спосіб відпочинку на воді - положення «лежачі на спині».

Якщо у дихальні шляхи потрапила вода варто негайно зупинитися, енергійними рухами рук і ніг затриматися на поверхні води і підняти голову якнайвище, щосили відкашлятися щоб не захлинутися у воді, плавець повинен дотримуватися правильного ритму дихання. Плаваючи на хвилях треба уважно стежити за диханням, робити подих, знаходячись поміж хвиль. Плаваючи проти них, слід спокійно підніматися на хвилю і повільно скочуватися з неї. Якщо йде хвиля з гребенем, найкраще занурюватися під неї, трохи нижче гребеня.

Потрапивши у швидку течію не треба боротися проти неї, необхідно не порушуючи дихання плисти за течією до берега.

Якщо плавець опинився у коловороті, не треба лякатися та втрачати самовпевненість. Необхідно набрати побільше кисню до легенів, зануритися у воду і зробити потужний ривок в сторону за течією, намагаючись потрапити на поверхню води.

Заплутавшись у водоростях, не слід робити різких рухів. Необхідно лягти на спину, прагнучи м'якими спокійними рухами виплисти в бік, з якого припливли.

Небезпечно плисти поблизу суден, що рухаються. Біля них виникає течія, котра може затягти плавця під гвинт. Не треба стрибати (пірнати) у воду у незнайомому місці - можна вдаритися головою об грунт, корягу і т.п.

Дуже небезпечно пірнати з плотів, катерів, човнів та інших плавучих споруд. Пірнати рекомендовано лише у місцях спеціально для цього обладнаних. Заборонено купатися біля крутих, обривистих і захаращених рослинністю берегів. Дно може бути заплетене корінням.

Для спасіння потопаючої людині треба:

Швидко знайти човен або плавучі предмети (дошку серфінгу, автомобільну камеру, надувне коло)..

Викликати "Швидку допомогу".

Без плавзасобів підпливати до потопаючого вдвох - утрьох. Підпливши позаду, обхопити рукою навколо шиї й плисти з ним до берега. Якщо він тягне вас до дна пірнути глибше, і тоді він відпустить вас. У цьому випадку потопаючого краще транспортувати, схопивши за волосся.

Коли людина потонула раніше, ніж ви до нього доплили, треба запам'ятати це місце й, поринаючи, знайти його.

Відразу, після того як ви витягли потерпілого з води на берег (або у човен), починайте реанімаційні заходи. Відкрийте рот. Якщо там пісок, іл поверніть голову набік і очистите ротову порожнину пальцем. Потім перегніть потерпілого через своє коліно так, щоб голова виявилася нижче рівня шлунка, і кілька разів надавите зверху, щоб видалити воду з легенів. Після чого укладіть потерпілого на тверду поверхню й починайте штучне дихання й непрямий масаж серця. Продовжувати їх необхідно до приїзду "Швидкої допомоги".

 
     
Правила поведінки дітей на льоду

Діти дуже люблять зимову пору. Вона дає їм можливість грати в сніжки і кататися на ковзанах. Але лід дуже тендітна і небезпечна річ, тому пам’ятайте:Товщина льоду не повинна бути менше 7 см.

  •     Рухаючись групою, йдіть на відстані 6 м один від одного по тим слідах, які залишає їхав попереду.
  •     Чи не ступайте на лід, якщо він покритий снігом, щоб не наткнутися на пробоїни.
  •     Не ходіть на лід навесні, тим більше під мостом або близько берега.
  •     Якщо ви ступили на крихкий лід, переміщайтеся назад поповзом або перекочуйтеся.
  •    Побачивши відкололася крижину, не ступайте на неї, вони легко перевертаються.
Всі ми вчили правила поведінки на льоду. ОБЖ – наука, яка з самого дитинства намагалася убезпечити наше життя. Але, що робити, якщо ви все ж провалились під кригу? Ось, що радять рятувальники та МНС:Якщо ви провалилися, швидко викиньте все, що тримали в руках.
  • Руки широко розкиньте і спробуйте втриматися за кромки льоду, не пошкодивши їх при цьому.
  • Рухайтеся по напрямку до того краю, де вас не зможе забрати підводною течією.
  • На лід вилазьте акуратно поповзом без зайвих рухів.
  • Якщо сили вас покинули, і самі ви не можете вибратися, кличте на допомогу, розкинувши широко руки і ноги.
Помітивши сторонньої людини, який провалився під лід, дайте йому знати, що допомога вже близько. Наближайтеся до нього поповзом, а ще краще, по можливості, підкласти під себе лижі або дошку. Не наближайтеся ні в якому разі до кромці льоду! Діставшись до потерпілого, простягніть йому будь-який предмет, вхопившись за який він зможе вибратися. Витягуйте його без різких рухів. Потім доставте його як можна швидше в тепле приміщення.Бажаємо вам ніколи не потрапляти в подібні ситуації!